top of page
Szukaj

Archimedes

Zdjęcie autora: AdrianAdrian

Archimedes - urodzony około 287 r. p. n. e., zmarł ok. 212 r. p. n. e., grecki fizyk, matematyk i wynalazca, jeden z najwybitniejszych uczonych starożytności. Zajmował się, m. in. hydrostatyką, arytmetyką, geometrią, astronomią, mechaniką, optyką.

Według legendy Hieron II zwrócił się o pomoc do Archimedesa, prosząc o zbadanie z jakiego kruszcu jest wykonana. Wynalazca wpadł na rozwiązanie siedząc w… wannie, z której wyskoczył z wesołą nowiną na ustach, kiedy znalazł rozwiązanie. Mianowicie zaobserwował, że ciała zanurzone w cieczy wydają się lżejsze. W ten sposób zostało stworzone prawo nazwane później prawem Archimedesa. A brzmi ona następująco: każde ciało zanurzone w cieczy traci pozornie na ciężarze tyle, ile wynosi ciężar cieczy wypartej przez to ciało.

Archimedes zasłynął również jako : - wynalazca- skonstruował: organy wodne (w których ciśnienie powietrza regulowane było za pomocą zbiornika z wodą), przenośnik ślimakowy (służący do transportu w górę wody lub ziarna), zegar wodny, machiny obronne (stosowane do obrony Syrakuz) oraz udoskonalił wielokrążek (układ lin i krążków umożliwiający przełożenie siły), - fizyk- sformułował i udowodnił prawo dźwigni. Jest autorem księgi „O równowadze figur płaskich”, czyli o środkach ciężkości figur, - matematyki- wyznaczył formuły na powierzchnie i objętości brył takich jak walec, stożek, czy kula. Zajmował się własnościami liczby pi.

Ciekawostki i cytaty: - Niekiedy podawał swoje twierdzenia bez dowodu, pozostawiając innym matematykom zadowolenie z ich uzasadnienia. - Dodawał czasem w wywodach kilka fałszywych twierdzeń - Znany ze słynnego „Eureka!”, które w języku greckim oznacza „Znalazłem!”. - „Dajcie mi wystarczająco długą dźwignię i wystarczająco mocną podporę, a sam jeden poruszę cały glob.” - „Przetnij kamień na pół, a będziesz miał dwa kamienie. Przetnij żabę na pół a będziesz miał tylko jedną martwą żabę.”






42 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
ZŁ

Comments


bottom of page